Kur’an Latin Harfleriyle Okunmaz

Kasım 14, 2016

Kur’an Latin harfleriyle okunmaz. Kur’an-ı Kerim sadece kendi dilinde okunur. Diğer dillerde okunan zaten Kur’an değildir. Bunun yanı sıra Latin harfleriyle Kur’an okurken yapılan hatalar insanlara küfür ve şirk sözleri söyletebilmektedir.

  • Ölüm gelip sizi buluncaya kadar Kur’an okumayı ve anlamayı öğrenmeye gayret etmelisiniz.

KUR’AN NEDEN LATİN HARFLERİYLE OKUNMAZ?

Arapça kelimelerin telaffuzu latin harfleriyle asla mümkün değildir. Bu yüzden yaptığınız kelime hataları sizi küfre ve şirke götürür. Kur’an-ı Kerim’in kesinlikle kendi dilinden okunması gerekir. Latin harfleri, Kur’an’ın manasını bozacak şekilde kelimelerin yanlış okunmasına neden olabilir. Mesela; Latin harfleriyle -ilk harfi ancak “Z” olarak yazılan “zelle” kelimesi Arapçada şu farklı anlamlara gelebilir:

a. Türkçedeki yazılışta olduğu gibi “z” ile “zelle” kelimesi, bir yerden kaymak anlamına gelir.
b. Arapçadaki noktalı “zı” ile “zalle” kelimesi, olmak, bir durumdan başka bir duruma geçmek anlamına gelir.
c. Zel harfiyle “zelle” kelimesi, zelil olmak, rezil-perişan olmak anlamına gelir. Türkçe’de “Zı-zel” harfleri yoktur. Aynı kökten olan “zıl” kelimesi gölge demektir.

Söz gelimi; Nahl suresinin 58. ayetinde geçen ve “yüzü siyahlaştı / siyaha döndü” manasına gelen “zalle vechuhu müsvedden” cümlesindeki “z” harfini kalın “zı” olarak okumazsanız, “yüzü kayar” veya “alçalır” anlamında olur.

Bu tarz örnekleri rahatlıkla çoğaltabiliriz. Bu yüzden Kur’an’ı Arapça harflerinden okumak, zorunludur.

MADEM OKUNMAZ, SİTENİZDE NEDEN LATİN HARFLER VAR?

SİTEMİZDE BULUNAN LATİN HARFLER KUR’AN-I KERİM’İ KENDİ DİLİNDEN OKUMASINI BİLENLER İÇİN HATALARINI GÖRÜP-DÜZELTMELERİ AMACIYLA EKLENMİŞTİR. SİZLER DE SİTEMİZE EKLEDİĞİMİZ HAFIZLARIN SESİNDEN DİNLEYEBİLİR VE HATALARINIZI DÜZELTEBİLİRSİNİZ İNŞAALLAH.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.